x
Serwis używa ciasteczek (cookies) – plików zapisywanych na dysku, w celu zapamiętywania informacji o korzystaniu z serwisu przez użytkownika (więcej).
Użytkownik zawsze może skonfigurować cookies w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej.
Pomiń menu
Zamek Królewski na Wawelu - STRONA GŁÓWNA
wyszukiwanie zaawansowane
pl en większy rozmiar czcionkiwersja dla słabowidzących
MenuWzgórze Wawelskie - plan

Zamek Królewski na Wawelu
Państwowe Zbiory Sztuki
31-001 Kraków, Wawel 5

centrala
tel. 12 422 51 55
zamek@wawel.org.pl

informacja turystyczna
tel. 12 422 51 55, wew. 219
informacja@wawel.org.pl

rezerwacja zwiedzania i usług przewodnickich
tel. 12 422 16 97
bot@wawel.org.pl

kontakt dla mediów
tel. 12 422 51 55
wew. 380, 341
pr@wawel.org.pl
Press room
przejdź na stronę Biuletynu Informacji Publicznej Zamku Królewskiego na Wawelu
przejdź na stronę Esklepu Zamku Wawelskiego
Pobierz...

Aktualności

Zajęcia edukacyjne "3 x smok"

Powiększ -
Istotną część projektu stanowi promowanie dostępu do kultury poprzez zajęcia dla grup dzieci i młodzieży, które z różnych powodów nie mogą uczestniczyć w programach edukacyjnych proponowanych przez Zamek. 
Legenda o Smoku Wawelskim stała się inspiracją dla dwóch specjalnie ukierunkowanych programów stworzonych przez specjalistów i terapeutów specjalnie dla potrzeb tych grup. 

Zajęcia prowadzi Instytut Wspomagania Wychowania „ARCHEZJA”.


  • Pierwszy etap projektu „3 x SMOK” nazwany został etapem POZNAWANIA SMOKA i ma za celu przedstawienie postaci smoka w szerokim kontekście kulturowym. Dzieci dowiedzą się, że smok w różnych kulturach symbolizował różne wartości, a jego wizerunek oznaczał władzę królewską, mógł być alegorią autorytetu, potęgi, wiedzy, mądrości, czujności i dobrej straży, w innych zaś symbolizował zło.
Dzieci w czasie spaceru po Wzgórzu Wawelskim odwiedzają Zamek Królewski i  Katedrę Wawelską, gdzie szukają różnych przedstawień smoka, nazywają je, określają ich symbolikę (smok w rzeźbie, malarstwie, ceramice, tkaninie). W Smoczej Jamie zapoznają się z legendą o smoku wawelskim. 
Podczas spaceru wykorzystane są różnorodne formy prezentacji symbolicznych znaczeń przedstawień smoka. Uczestnicy programu „3xSMOK” przyglądają się detalom rzeźbiarskiej i malarskiej dekoracji wzgórza wawelskiego, eksponatom pochodzącym z wawelskiej kolekcji dzieł sztuki. Przygotowane materiały plastyczne pomagają im w rozpoznawaniu symboliki poszczególnych przedstawień. Ponadto biorą udział w krótkim pokazie multimedialnym, w czasie którego oglądają fragment filmu rysunkowego „Przygody Baltazara Gąbki” opartego na książce Stanisława Pagaczewskiego.
 
  • OSWAJANIE SMOKA odbywa się na terenie Dolina Prądnika, która na czas programu zamieniona zostaje w „Smoczą Dolinę”.
Spacer po Ojcowskim Parku Narodowym daje możliwość podjęcia dyskusji  z uczestnikami na temat poznania smoków i stworów, które kreuje ludzki mózg i nasza wyobraźnia. Po porównaniu strasznych lęków do strasznych smoków dzieci dochodzą do wniosku, że po poznaniu i zgłębieniu nurtującego tematu lub lęku, lepiej można go zrozumieć i podjąć próbę, aby go opanować lub pokonać. 
 
  • W osadzie z pradziejów – „ARCHEZJI” na terenie OPN dzieci UJARZMIAJĄ SMOKA.
Każdy wykonuje swojego strasznego stwora wg własnej wizji na podstawie zdobytej już wiedzy o smokach. Dzieci biorą udział w strzelaniu z łuku do celu, jakim jest straszny, jeszcze nieujarzmiony smok. A następnie, aby ujarzmić swoje smoki podejmują próbę doprowadzenia swoich prac plastycznych do takiego wyglądu, żeby stały się ładne i przyjazne. Poza tym każdy nadaje imię swojemu smokowi, którego osobiście ujarzmił. Prowadzi to do zapanowania nad swoimi smokami i pozytywnym przeobrażeniu ich w przyjazne stworki. 
 
Po takim programie, symbol smoka powinien pomagać dzieciom w pokonywaniu i opanowywaniu swoich lęków i słabości, a własnoręcznie wykonana figurka smoka powodować mobilizację do walki z własnymi „potworami”.
Fot. archiwum Instytutu "Archezja"
Powiększ -
Powiększ -
Powiększ -
Powiększ -
Powiększ -
Powiększ -
Powiększ -
Powiększ -
Powiększ -

Konferencja prasowa

Zapraszamy media na spotkanie podsumowujące Program
29 września 2015 (wtorek)  
godz. 11.00
sale edukacyjne w budynku nr 7

Konferencja naukowa

Zapraszamy na konferencję naukową, towarzyszącą wystawie "Dwa oblicza smoka".
25 września 2015
godz. 9:30-17:00

sale edukacyjne w budynku nr 7

Konferencja prasowa

W dniu 9 września 2014 roku odbyła sie w Zamku Królewskim na Wawelu konferencja prasowa na rozpoczęcie Projektu.

strona głównado góry