x
Serwis używa ciasteczek (cookies) – plików zapisywanych na dysku, w celu zapamiętywania informacji o korzystaniu z serwisu przez użytkownika (więcej).
Użytkownik zawsze może skonfigurować cookies w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej.
Pomiń menu
Zamek Królewski na Wawelu - STRONA GŁÓWNA
wyszukiwanie zaawansowane
pl en większy rozmiar czcionkiwersja dla słabowidzących
MenuWzgórze Wawelskie - plan

Zamek Królewski na Wawelu
Państwowe Zbiory Sztuki
31-001 Kraków, Wawel 5

centrala
tel. 12 422 51 55
zamek@wawel.org.pl

informacja turystyczna
tel. 12 422 51 55, wew. 219
informacja@wawel.org.pl

rezerwacja zwiedzania i usług przewodnickich
tel. 12 422 16 97
bot@wawel.org.pl

kontakt dla mediów
tel. 12 422 51 55
wew. 380, 341
pr@wawel.org.pl
Press room
przejdź na stronę Biuletynu Informacji Publicznej Zamku Królewskiego na Wawelu
przejdź na stronę Esklepu Zamku Wawelskiego
Pobierz...

Konserwacja obrazu Lucasa Cranacha

Konserwacja techniczna obrazu „Chrystus błogosławiący dzieci” Lucasa Cranacha

Konserwacja techniczna obrazu „Chrystus błogosławiący dzieci” Lucas Cranach

Wykonana w ramach autorskiego programu dr Ewy Wiłkojć

Konserwacja obrazu Lucasa Cranacha to – ze względu na daleko idącą degradację i deformację drewnianego podobrazia – proces długotrwały i wymagający olbrzymiej wiedzy, doświadczenia i stosowania najnowocześniejszych technik badawczych. Obraz w trakcie konserwacji zaprezentowano wybitnym specjalistom z zakresu konserwacji z różnych instytucji muzealnych i naukowych, m.in. The J. Paul Getty Museum w Los Angeles, The Getty Foundation w Los Angeles, The Getty Research Institute w Los Angeles, The Metropolitan Museum w Nowym Yorku, Indian Council of Conservation Institutes w New Delhi czy Östergötlands Länsmuseum w Linköping w Szwecji, którzy z uznaniem wyrazili się o pracy zespołu konserwatorów.

Znajdujący się w zbiorach Zamku Królewskiego na Wawelu obraz Lucasa Cranacha Starszego Chrystus błogosławiący dzieci powstał w roku 1537. To niezwykle cenne dzieło wybitnego przedstawiciela malarstwa renesansu niemieckiego jest jedyną w zbiorach polskich i nieznaną dotąd w literaturze światowej wersją sceny Chrystusa z dziećmi. Obraz – zakupiony od biskupa Ignacego Dubiskiego z Wołynia – znalazł się w zbiorach wawelskich w roku 1920. W okresie wojennym został przeznaczony do wywozu do Niemiec jako jeden z najcenniejszych obrazów polskich. Na Wawel wrócił w roku 1968.
W roku 2012 zakończona została konserwacja estetyczna lica, która przywróciła dziełu formę i kolorystykę maksymalnie zbliżoną do oryginalnej.

Pokaz obrazu po konserwacji odbył się w dniach 6 listopada 2012-5 lutego 2013.

Film prezentujący podsumowanie etapów konserwacji:O KONSERWACJI OBRAZU

LUCAS CRANACH STARSZY I OBRAZY CRANACHÓW W POLSCE


W związku z konserwacją została wydana dwujęzyczna (polsko-angielska) monografia obrazu, która wprowadza dotychczas nieznane przez historyków sztuki dzieło Cranacha do międzynarodowej literatury.

Ewa Wiłkojć „Chrystus błogosławiący dzieci ” Lucasa Cranacha starszego w zbiorach Zamku Królewskiego na Wawelu w świetle badań i działań konserwatorskichstrona głównado góry