Ukryj obrazki | Powrót na stronę

Wystawa "Dwa oblicza smoka"

archiwum
Wystawa czasowa 13 sierpnia – 10 października 2015
W Zamku Królewskim na Wawelu od 13 sierpnia będzie otwarta dla zwiedzających wystawa czasowa zainspirowaną legendą o smoku wawelskim. „Dwa oblicza smoka” to podróż przez historię badań i konserwacji Smoczej Jamy oraz wyjątkowa konfrontacja wizerunków „pogańskiego” potwora, „chrześcijańskiego” smoka oraz bestii rodem z baśni i legend.

Autorki scenariusza – archeolog Beata Kwiatkowska-Kopka i historyk sztuki Agnieszka Janczyk – zainspirowane legendą o smoku wawelskim, spisaną na początku wieku XIII przez mistrza Wincentego Kadłubka – starały się połączyć w ekspozycji archeologię i sztukę XIX i XX wieku.
Tytuł wystawy jest wieloznaczny, ale w scenariuszu zwrócono uwagę na przeciwstawne wyobrażenia smoka – z wykopalisk archeologicznych i potwora ukazywanego przez malarzy polskich, „pogańskiego” i „chrześcijańskiego”, czy też bestię występującą w legendach i wierzeniach ludowych i zabawkę Zofii Stryjeńskiej.
Wędrówka w głąb „dziejów bajecznych” rozpoczyna się od wizerunku smoka wawelskiego oraz historii badań i restauracji Smoczej Jamy, a kończy na zdjęciach ze spektaklu szkolnego, wystawionego na wzgórzu wawelskim w roku 1933 oraz współczesnych prac dzieci i młodzieży, wykonanych podczas warsztatów „3 x smok”.
Szczególne miejsce zajmują przedstawienia smoków z katedry na Wawelu oraz prezentacja nieistniejącego już kościoła Św. Jerzego na Wawelu. Na wystawie można podziwiać m.in. cenne ozdoby z motywem smoka, pochodzące z wykopalisk archeologicznych, a także dzieła wybitnych artystów: Henryka Grunwalda (1904-1958), Konrada Winklera (1882-1962), Witolda Pruszkowskiego (1846-1896) i Mariana Wawrzenieckiego (1863-1943).
Ekspozycja jest nowym głosem w dyskusji o potworze zamieszkującym Smoczą Jamę, a także o wizerunkach smoków w sztuce polskiej XIX i XX wieku – wprowadza widza w bogaty świat wyobraźni, legend i baśni.

Informacje turystyczne
Wystawa czynna
13 VIII- 10 X 2015

Godziny otwarcia:
czwartek – niedziela
10.00 – 16.00

Ostatnie wejście na pół godziny przed zamknięciem wystawy.

Wstęp na wystawę wolny – należy pobrać wejściówkę
w Biurze Rezerwacji
 

Wystawa „Dwa oblicza smoka” to kolejny etap międzynarodowego projektu „Zachować dziedzictwo Smoczej Jamy na Wawelu” zajmującego się badaniem Smoczej Jamy, jej geologicznej formy, ale także znaczenia kulturowego.

Projekt „Zachować dziedzictwo Smoczej Jamy na Wawelu”  jest realizowany w ramach Programu „Promowanie różnorodności kulturowej i artystycznej w ramach europejskiego dziedzictwa kul-turowego” współfinansowanego z Mechanizmu Finansowego EOG 2009-2014 i Norweskiego Mechanizmu Finansowego.

Beneficjent: Zamek Królewski na Wawelu                 
www.wawel.krakow.pl

Partner: Norweski Instytut Badań Powietrza NILU                                                www.nilu.no

KOSZT PROJEKTU 953 051,90 PLN        
DOFINANSOWANIE EOG 90%         
DOFINANSOWANIE MKIDN 10%

Zdjęcia z wystawy: Dariusz Błażewski

Materiały prasowe do pobrania: