Ukryj obrazki | Powrót na stronę

Wawelskie spotkania z historią i sztuką

Proponowane spotkania edukacyjne mają na celu przybliżenie historii i zabytków Wawelu. Przeznaczone są głównie dla rodzin z dziećmi. Prowadzone są przez pracowników Działu Oświatowego i często połączone z warsztatami i zabawami tematycznymi.
Warunki uczestnictwa
  • zajęcia rozpoczynają się o godz. 10.30
  • obowiązuje rezerwacja - tel.: 12 422-51-55 wew. 290, poniedziałek-piątek: 9.00-12.00, 14.00-15.00, zgłoszenia przyjmowane od poniedziałku poprzedzającego spotkanie
  • opłaty: 5 zł dziecko, 5 zł opiekun (dzieci muszą uczestniczyć w zajęciach wraz z opiekunami) oraz w przypadku zajęć prowadzonych w Katedrze dodatkowo 3 zł od osoby za wstęp do Katedry

Program na 2018

6 października   Porcelanowe cuda
Dawniej porcelanę sprowadzano do Europy z Dalekiego Wschodu. Jej receptura trzymana była w sekrecie. Na początku wieku XVIII na dworze elektora saskiego Fryderyka Augusta alchemicy i naukowcy odkryli, jak produkować „białe złoto”. Zobacz, jak wyglądają naczynia z „serwisu łabędziego” liczącego niegdyś ponad dwa tysiące sztuk. Dowiedz się, kogo przedstawiają figurki wykonane w królewskiej fabryce w Miśni. Wyrusz w podróż przez świat porcelany. 
dla dzieci od 6–12 lat 
miejsce: Sztuka Wschodu, Prywatne Apartamenty Królewskie, sale edukacyjne (budynek nr 7)
prowadzenie: Agnieszka Pytel, Klaudia Sułkowska-Palus

20 października Katedra w latach niewoli   część III
Wiek XIX w dziejach państwa polskiego to czas powstań i walk o ocalenie tożsamości narodowej. Kraków włączony do zaboru austriackiego staje się miejscem wielu patriotycznych wydarzeń. W katedrze na Wawelu zostają pochowani dwaj bohaterowie narodowi, zasłużeni w walce o wolność ojczyzny. W roku 1869, po otwarciu nagrobka króla Kazimierza Wielkiego, odbywają się uroczystości powtórnego pochówku władcy, na który przybywają Polacy z trzech zaborów. Porządkowane są krypty z sarkofagami królów, by udostępnić je zwiedzającym. Z okazji sprowadzenia zwłok Adama Mickiewicza zostaje urządzona Krypta Wieszczów Narodowych. Katedra, przypominając o potędze Rzeczypospolitej, nabiera symbolicznego i patriotycznego znaczenia.
dla dzieci 9–12 lat 
miejsce: Katedra, sale edukacyjne (budynek nr 7)
prowadzą: studenci Wydziału Historii UJ pod kierunkiem Bożeny Litewki i Roberta Adamczaka (Dział Oświatowy Zamku)

17 listopada Niepodległość przychodzi na Wawel   część IV
Ostatni żołnierze garnizonu austriackiego opuszczają wzgórze w 1911 roku. Siedem lat później, po 123 latach niewoli, Polska odzyskuje niepodległość, a zwierzchnictwo nad Zamkiem zostaje przejęte przez polskie władze. Uchwałą sejmową Wawel staje się jedną z oficjalnych rezydencji Prezydenta Rzeczypospolitej. Rozpoczyna się II etap odnowy pałacu pod kierownictwem architekta Adolfa Szyszko-Bohusza. W wyniku szeroko zakrojonych prac odnawiane są pałacowe wnętrza, przeznaczone na muzealną ekspozycję i siedzibę dla głowy państwa. Wawel powraca jako miejsce wielu uroczystości państwowych i kościelnych, a zamkowe sale ozdobione odzyskanymi z Rosji arrasami przyciągają rzesze Polaków.
dla dzieci 9–12 lat 
miejsce: Wawel Zaginiony, Prywatne Apartamenty Królewskie, sale edukacyjne (budynek nr 7 )
prowadzą: studenci Wydziału Historii UJ pod kierunkiem Bożeny Litewki i Roberta Adamczaka (Dział Oświatowy Zamku)
Wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych z udziałem Piotra Piechy – aktora Teatru Ludowego.

15 grudnia Święta Bożego Narodzenia na wawelskim dworze
Od kiedy świętowano Boże Narodzenie i jakie z tym świętem związane były tradycje? Jak przedstawiano ten temat na obrazach? Czy król i królowa pisali świąteczne życzenia i wysyłali je do innych władców? Czy królewicze i królewny wykonywali ozdoby świąteczne i ubierali choinkę? Na te i inne pytania odpowiemy, rozwiązując karty zadań. Zajęcia zakończą się warsztatem plastycznym.
dla dzieci: 6–12 lat 
miejsce: Reprezentacyjne Komnaty Królewskie, Prywatne Apartamenty Królewskie, sale edukacyjne (budynek nr 7)
prowadzenie: Anna Chachulska (Dział Oświatowy Zamku), pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Czechowicach-Dziedzicach

Archiwum spotkań 2018

3 lutego Jedni do Sasa, drudzy do Lasa, czyli walki o polski tron

Po śmierci Jana III Sobieskiego rozpoczyna się wieloletni okres panowania Wettinów w Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Wojny sukcesyjne o polski tron między elektorami saksońskimi a Stanisławem Leszczyńskim dzielą szlachtę na wrogie obozy. Kraj rozdarty między magnackie stronnictwa staje się polem działań obcych mocarstw. Próby reform ustrojowych i gospodarczych podjęte przez Stanisława Augusta Poniatowskiego są zbyt spóźnione, aby uratować kraj przed upadkiem. Czy wojnę północną można nazwać drugim szwedzkim potopem? Dlaczego posłowie milczeli na jednodniowym sejmie w 1717 roku? Gdzie zapadła decyzja o pierwszym polskim rozbiorze? Z jakich powodów nie wprowadzono w życie Konstytucji 3 maja?
13 stycznia Czas wolnych elekcji i rokoszy   
W roku 1573 pierwszym polskim królem elekcyjnym zostaje ogłoszony Henryk Walezy. Po półrocznym okresie rządów król potajemnie opuszcza Wawel i wyjeżdża do Paryża. Na tronie zasiada kolejny cudzoziemiec, książę Siedmiogrodu Stefan Batory, a po nim władcy wywodzący się z polsko-szwedzkiej dynastii Wazów. Witani przez polską szlachtę z radością i nadziejami, staną się powodem niezadowolenia i przyczyną zbrojnych rokoszy. Co oznacza termin elekcja viritim, pacta conventa i artykuły henrykowskie? Dlaczego szlachta nazywała króla primus inter pares? Kiedy po raz pierwszy na sejmie wykorzystano zasadę liberum veto? Z jakich powodów Jan Kazimierz zrzekł się polskiej korony i co przekonało szlachtę do powołania na tron rodzimego kandydata?