Ukryj obrazki | Powrót na stronę

WYSTAWY CZASOWE godziny, cenySZTUKA KONSERWACJI – KONSERWACJA SZTUKI. 

DOKONANIA KONSERWATORÓW Z ZAMKU KRÓLEWSKIEGO NA WAWELU W OSTATNIM ĆWIERĆWIECZU 
24 kwietnia –16 września 2018
 
Na ekspozycji zostaną zgromadzone obiekty w trakcie i po konserwacji, przedstawiające najbardziej znaczące dokonania konserwatorów Zamku Królewskiego na Wawelu w latach 1995–2018, a także sam proces konserwowania dzieł sztuki. Osiemdziesięciu czterem zabytkom reprezentującym różne techniki i dziedziny – malarstwo, tkaniny zabytkowe, rzemiosło artystyczne oraz zabytki archeologiczne – towarzyszyć będą komentarze i prezentacje multimedialne, objaśniające pracę konserwatorów oraz cel i zakres ich działań. Wystawę uzupełnią wielkoformatowe wydruki z materiałem dokumentującym działania konserwatorskie. Mając świadomość złożoności tematu, przygotowano zróżnicowany program przeznaczony dla wszystkich grup wiekowych. Przewidziano materiały pomocnicze, interaktywne książeczki związane z działaniami konserwatorskimi oraz warsztaty konserwatorskie dla dzieci w wieku od 4 do 12 lat. Wystawie towarzyszyć będzie katalog naukowy, skierowany głównie do specjalistów i studentów oraz film wyświetlany na wystawie, który przedstawi działalność wszystkich siedmiu pracowni konserwatorskich na Wawelu.

Wystawa czynna 24 IV-16 IX 2018
wtorek-sobota 9.30–17.00
niedziela 10.00–17.00
ostatnie wejście o 16.00, sprzedaż biletów do 15.45
poniedziałki – nieczynna
bilet - 5 zł; wstęp bezpłatny z ważnym biletem do Reprezentacyjnych Komnat Królewskich
Wydarzenia towarzyszące
Zwiedzanie z kustoszem

godz. 13.00, udział bezpłatny; obowiązuje rezerwacja*

  • 13 maja 2018 - dr hab. Ewa Wiłkojć, Jan Kostecki, Jerzy Holc
  • 9 września 2018  -Angelika Bogdanowicz-Prus, Piotr Jarek, Karolina Szlęk
Wykłady
godz. 17.00, sale edukacyjne (budynek nr 7), udział bezpłatny
  • 24 maja 2018 "Sandro Botticelli i konserwacja prewencyjna" dr Joanna Winiewicz -Wolska, dr hab. Ewa Wiłkojć
  • 7 czerwca 2018 "Konserwacja obrazów na płótnie" Beata Nowak, Justyna Wyszkowska, Angelika Bogdanowicz-Prus
  • 6 września 2018 "Konserwacja tkanin i rzemiosła artystycznego" Jerzy Holc , Jan Kostecki
Spotkania dla rodzin z dziećmi (8–12 lat)
godz. 10.30; wystawa czasowa i sale edukacyjne
opłaty: 10 zł dziecko, 5 zł opiekun; obowiązuje rezerwacja*
koordynacja i część merytoryczna: Agnieszka Pytel
Udział w spotkaniach umożliwi uczestnikom zapoznanie się z tajnikami pracy konserwatorów dzieł sztuki. Ile wysiłku wymaga praca nad danym dziełem, aby można go było zaprezentować w muzeum? Pracując z tak różnymi materiałami, jak porcelana, papier, skóra, tkanina, drewno, jakich metod trzeba użyć, by zapewnić eksponatom świetny wygląd? Specjaliści z poszcze-gólnych działów opowiedzą o swojej pracy, udowadniając, że konserwacja to też sztuka.
Najważniejszym przykazaniem obowiązującym w konserwacji jest: po pierwsze nie szkodzić. Poznaj inne zasady postępowania konserwatorskiego. Dowiedz się, co to jest dublaż i retusz. Przekonaj się, jakie metody stosują konserwatorzy opiekujący się zabytkowymi obiektami.
  • 28 kwietnia 2018 "Okiem konserwatora – tajemnice tkaniny" Karolina Szlęk – Pracownia Konserwacji Tkanin
  • 19 maja 2018 "Okiem konserwatora – tajemnice papieru i skóry" Ewa Pietrzak – Pracownia Konserwacji Papieru i Skóry
  • 9 czerwca 2018 "Okiem konserwatora – tajemnice porcelany i rzemiosła artystycznego" Jan Kostecki – Pracownia Konserwacji Rzemiosła Artystycznego
  • 8 września 2018 "Okiem konserwatora – tajemnice obrazu" Oliwia Buchwald-Zięcina – Pracownia Konserwacji Malarstwa 
*rezerwacja: tel.: 12 422-51-55 wew. 290, poniedziałek-piątek: 9.00-12.00, 14.00-15.00, zgłoszenia przyjmowane od poniedziałku poprzedzającego spotkanie
 

Zapowiedź wystawy

ARTYSTA DLA NIEPODLEGŁEJ. DUNIKOWSKI I ODNOWA WAWELU
13 listopada 2018–10 lutego 2019
Zamek Królewski na Wawelu prezentuje niezwykłą wystawę poświęconą Xaweremu Dunikowskiemu (1875–1964) i jego udziałowi w restauracji Wawelu. W roku 2017 przypada 90. rocznica umieszczenia w stropie odrestaurowanej Sali Poselskiej rzeźb z cyklu Głowy wawelskie, wykonanych przez Dunikowskiego. Powstanie rzeźb łączy się ściśle z historią Zamku oraz koncepcją zdobienia zabytkowych wnętrz wawelskich przez współczesnych artystów, której rzecznikiem był Adolf Szyszko-Bohusz, kierownik Odnowienia Zamku. Po odzyskaniu w 3. dekadzie wieku XX ocalałych renesansowych głów ze stropu Sali Poselskiej, postanowiono zlecić Dunikowskiemu – najwybitniejszemu ówczesnemu rzeźbiarzowi – wykonanie rzeźb, które miały zastąpić te bezpowrotnie utracone. Artysta zdążył zrealizować jedynie część zamówienia, dzieła wykonane w drewnie zostały umieszczone w stropie Sali Poselskiej w roku 1927, w związku z wizytą prezydenta Ignacego Mościckiego. W roku 1928 wycofano się ze współpracy z Dunikowskim i zapadła decyzja o ich wymontowaniu. Wystawa koncentruje się wokół problematyki restauracji Sali Poselskiej w latach 20. wieku XX, zlecenia dla Dunikowskiego oraz recepcji cyklu Głowy wawelskie w okresie międzywojennym. Wśród eksponatów znajdują się rzeźby Dunikowskiego, portrety osób zasłużonych dla restauracji Zamku, odlewy gipsowe renesansowych rzeźb ze stropu Sali Poselskiej oraz liczne fotografie archiwalne w formie wydruków. Wystawie towarzyszy katalog naukowy.

Informujemy, że obraz "Dama z gronostajem" Leonarda da Vinci od 19 maja 2017 jest wystawiony w Muzeum Narodowym w Krakowie (Gmach Główny).

link do strony Muzeum Narodowego