Ukryj obrazki | Powrót na stronę

Projekt "Grunwald 2010"

Zamek Królewski na Wawelu to miejsce szczególne dla polskiej tożsamości narodowej. Będąc od tysiąca lat ośrodkiem władzy, centrum religijnym i najważniejszym symbolem państwowości – zarówno w czasach świetności Polski, jak i podczas zaborów – Wawel jest najbardziej rozpoznawalną ikoną na mapie polskiej kultury.

Wyjątkowe miejsce Zamku Królewskiego i Katedry jest wyznaczone przez wydarzenia historyczne oraz szczególną, dziejową rolę wielkich postaci nierozerwalnie z nim związanych. Wawel to nie tylko rezydencja królewska, będąca niegdyś świadkiem zjazdów, turniejów i wesel królewskich, ale również miejsce pochówku patrona Polski, św. Stanisława, królów polskich i ich rodzin, dostojników kościelnych i świeckich oraz wielkich artystów i bohaterów narodowych.

Dziś Wawel jest najliczniej uczęszczaną atrakcją turystyczną w Polsce, zarówno przez turystów polskich, dla których stanowi przede wszystkim niekończącą się lekcję historii, jak i gości zagranicznych, dla których jest to jedno z najważniejszych miejsc wartych zobaczenia w naszym kraju. W ciągu roku wzgórze wawelskie odwiedza ok. 3 milionów osób zainteresowanych historią, architekturą, pamiątkami oraz eksponatami prezentowanymi na wystawach w Zamku Królewskim.

Współcześnie Wawel to nie tylko muzeum z unikatową kolekcją (m.in. Szczerbiec, kolekcja arrasów króla Zygmunta Augusta), ale także miejsce spotkań przywódców państw i innych ważnych postaci światowego formatu oraz wydarzeń teatralnych, muzycznych, baletowych pozytywnie odbieranych przez widzów i media, a przede wszystkim widocznych na mapie kulturalnej Polski.

Rocznica zwycięstwa grunwaldzkiego

W roku 2010 obchodzić będziemy 600. rocznicę zwycięstwa wojsk polskich i litewskich nad siłami Zakonu Krzyżackiego na polach Grunwaldu. Narodowa pamięć o grunwaldzkim zwycięstwie od wieków odgrywała ważną rolę symboliczną. Za czasów staropolskich dla uczczenia kolejnych rocznic zwycięskiej bitwy, w święto Rozesłania Apostołów (15 lipca) z Wawelu wyruszała procesja do kościoła św. Jadwigi na Stradomiu.
Nawiązując do wielowiekowej tradycji obchodów grunwaldzkiego triumfu, Zamek Królewski na Wawelu stanie się w ośrodkiem wydarzeń rocznicowych, jako miejsce ściśle związane z tym zwycięstwem ważnym w dziejach Polski i Europy.
Mając na uwadze kontekst historyczny warto w tym miejscu wspomnieć o kilku istotnych wydarzeniach, pozostających w bezpośrednim związku z bitwą, tryumfem po jej zakończeniu i biografią zwycięskiego władcy - Władysława Jagiełły.

  • 8 maja 1410 roku król Władysław Jagiełło wyruszył z Wawelu na czele swojego wojska udając się na wojnę z Krzyżakami.
  • 25 listopada 1411 roku chorągwie zdobyte pod Grunwaldem zostały złożone przy grobie św. Stanisława w Katedrze na Wawelu. Tak pisał o nich w swoich Rocznikach Jan Długosz: „Wiszą tam one [...] po prawej i lewej stronie, ciesząc swoim widokiem swoich i obcych i pokazują stale triumf króla i klęskę Krzyżaków. [...] Polacy winni je strzec i przechowywać jako wieczystą pamiątkę i symbol [...] by ze względu na ogromną i nieprawdopodobną walkę i odniesiony w niej triumf istniał dowód tak wielkiego zwycięstwa”.
  • 30 maja 1434 roku król Władysław Jagiełło zmarł w Gródku k. Lwowa; 11 czerwca jego zwłoki przewieziono do Krakowa i złożono w kościele św. Michała na wzgórzu wawelskim. Po uroczystościach pogrzebowych, które odbyły się 18 czerwca króla pochowano w Katedrze Wawelskiej, gdzie doczesne szczątki zwycięzcy spod Grunwaldu spoczywają do dnia dzisiejszego.

Partner Projektu „Grunwald 2010” - Grupa Twórcza „Castello”

Zapraszamy do odwiedzenia naszego BLOGU, gdzie można "od kuchni" zobaczyć przygotowania do wystawy, a także na Facebook.

Program Projektu

I. WYSTAWA HISTORYCZNA
Na znak świetnego zwycięstwa

II. DZIAŁANIA MUZYCZNE
III. DZIAŁANIA EDUKACYJNE