W dniu 23.05 Dziedziniec Arkadowy będzie zamknięty od godz. 17:00

Wawel Wielokulturowy

cykl warsztatów z Salam Lab, dla rodzin z dziećmi (10+)
infografika
W czasie warsztatów realizowanych w ramach działań Centrum Wielokulturowego w Krakowie, prowadzonych przez edukatorki ze Stowarzyszenia Laboratorium Działań dla Pokoju Salam Lab zapoznamy się z takimi współczesnymi zjawiskami, jak migracje, wielokulturowość czy orientalizm, odnosząc je także do przeszłości, w szczególności do czasów ostatnich Jagiellonów. Jak XVI-wieczna sztuka może nauczyć nas przeciwdziałania dyskryminacji? W jaki sposób XVIII-wieczna porcelana może wpływać na nasze wyobrażenia o współczesnym świecie? Czy Wawel mógłby istnieć bez migrantek i migrantów? O tym wszystkim porozmawiamy w ramach zajęć z cyklu „Odkryj wielokulturowy Wawel”.
Zajęcia będą miały formę warsztatową – za pomocą angażujących całe rodziny ćwiczeń lepiej zrozumiemy Zamek Królewski na Wawelu oraz samych siebie. Serdecznie zapraszamy!
  • godzina 10:00–11:30
  • miejsce: Reprezentacyjne Komnaty Królewskie, Obraz Złotego WiekuSztuka Wschodu. Namioty Tureckie; zbiórka na dziedzińcu arkadowym – przy wejściu do Reprezentacyjnych Komnat Królewskich
  • udział bezpłatny, obowiązują zapisy przez formularz (podany na stronie wydarzenia)
  • udział dziecka możliwy jest jedynie z opiekunem; opiekun zobowiązany jest do zarejestrowania udziału w zajęciach dla siebie i dla dziecka; jeden dorosły uczestnik może sprawować opiekę maksymalnie nad dwojgiem dzieci
  • prowadzenie: Blanka Błaszczak-Rozenbaum oraz Monika Zielińska ze Stowarzyszenia Laboratorium Działań dla Pokoju Salam Lab
7 października – Wawel migrujący
Słyszymy dziś często, że żyjemy w czasach wielkich migracji. Ale czy to zjawisko jest charakterystyczne wyłącznie dla naszych czasów? Na warsztatach odkryjemy nie tylko migracyjną tożsamość Wawelu, ale również nas samych. Zastanowimy się, czy przedmioty mogą migrować i jak wpływają na nas. W ramach warsztatów plastycznych stworzymy mapy naszych migracyjnych tożsamości.
  • miejsce: Reprezentacyjne Komnaty Królewskie, Obraz Złotego Wieku
21 października – Wawel wielokulturowy
W czasie warsztatów zastanowimy się czym jest społeczeństwo wielokulturowe oraz jakie były korzyści i wyzwania dla społeczeństwa wielokulturowego od XVI wieku aż po czasy współczesne. Poznamy legendę o głowach wawelskich i zastanowimy się wspólnie, czego może ona nas uczyć w temacie nierówności społecznych. W czasie warsztatów plastycznych stworzymy współczesny projekt sufitu Sali Pod Głowami.
  • miejsce: Reprezentacyjne Komnaty Królewskie, Obraz Złotego Wieku
26 listopada – Wawel nieorientalny
W czasie warsztatów odkryjemy tajniki XVIII-wiecznej porcelany i porozmawiamy o znaczeniu słowa „orientalizm”. Czym jest styl kakiemon? A czym imari? Jak w XVIII wieku przedstawiano poszczególne kontynenty? Czym był (i jest nadal) orientalizm i gdzie możemy go spotkać we współczesnym świecie? W czasie warsztatów plastycznych przetworzymy metodą kolażu orientalizujące dzieła sztuki.
  • miejsce: Reprezentacyjne Komnaty Królewskie, Obraz Złotego Wieku
17 grudnia – Wawel otwarty
Ostatnie warsztaty z cyklu „Odkryj wielokulturowy Wawel” będą spotkaniem przeciwdziałania dyskryminacyjnym. Zastanowimy się, czym są stereotypy i uprzedzenia, skąd się biorą oraz jak można się przed nimi ustrzec. Co o różnorodności i otwartości mówi nam sztuka XVII wieku? W czasie warsztatów plastycznych stworzymy broszki inspirowane tematyką zajęć.
  • miejsce: Sztuka Wschodu. Namioty Tureckie
Wydarzenie współorganizowane przez Dział Edukacji Zamku Królewskiego na Wawelu w ramach projektu Centrum Wielokulturowe w Krakowie, którego operatorem jest Fundacja Internationaler Bund Polska.

Stowarzyszenie Laboratorium Działań dla Pokoju Salam Lab
Organizacja działa od 2021 roku na rzecz budowania mostów i kultury spotkania między różnymi społecznościami narodowościowymi oraz wyznaniowymi. Promuje rzetelne informacje na temat różnych kultur, mniejszości narodowych, etnicznych czy religijnych. Prowadzi działania medialne, pomocowo-interwencyjne oraz edukacyjne.
Celem stowarzyszenia jest przełamywanie stereotypów, rozbijanie czarno-białych schematów postrzegania świata i kształtowanie umiejętności krytycznego myślenia. Dział Edukacji prowadzi warsztaty edukacyjne dla nauczycieli, edukatorów i edukatorek, uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych, studentów i studentek, a także dla grup spoza środowiska szkolnego.