x
Serwis używa ciasteczek (cookies) – plików zapisywanych na dysku, w celu zapamiętywania informacji o korzystaniu z serwisu przez użytkownika (więcej).
Użytkownik zawsze może skonfigurować cookies w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej.
Pomiń menu
Zamek Królewski na Wawelu - STRONA GŁÓWNA
wyszukiwanie zaawansowane
pl en większy rozmiar czcionkiwersja dla słabowidzących
MenuWzgórze Wawelskie - plan

















Zamek Królewski na Wawelu
Państwowe Zbiory Sztuki
31-001 Kraków, Wawel 5

centrala
(12) 422 51 55
e-mail: zamek@wawel.org.pl


informacja turystyczna
tel. (12) 422 51 55
wew. 219
e-mail: informacja@wawel.org.pl


rezerwacja zwiedzania i usług przewodnickich
tel. (12) 422 16 97
e-mail: bot@wawel.org.pl


kontakt dla mediów
(12) 422 51 55
wew. 380, 341
e-mail: pr@wawel.org.pl

 

Press room
przejdź na stronę Biuletynu Informacji Publicznej Zamku Królewskiego na Wawelu
przejdź na stronę Esklepu Zamku Wawelskiego
Pobierz...

Podstawowe informacje o instytucji

Powiększ - Zamek Królewski na Wawelu
Zamek Królewski na Wawelu
Zamek Królewski na Wawelu – Państwowe Zbiory Sztuki jest narodową instytucją kultury posiadającą osobowość prawną, zarejestrowaną w Rejestrze Narodowych Instytucji Kultury pod numerem 21/92 oraz w Państwowym Rejestrze Muzeów pod numerem 16/98. Zamek działa na podstawie statutu nadanego przez Ministra Kultury (Dz.Urz.MKiDN nr 4 poz.7 z 2000 roku).
Zamek Królewski na Wawelu jest muzeum o charakterze rezydencji historycznej.
Celem Zamku jest działalność określona w art. 1 ustawy o muzeach, w szczególności:
  • zachowanie zabytkowej substancji Wawelu jako najwyższej rangi pomnika historii, tradycji kulturowej i religijnej narodu polskiego oraz elementu dziedzictwa światowego,
  • ideowe odtworzenie przeszłości Wawelu w jej wielorakich aspektach,
  • szerokie włączenie powyższych wartości w obieg kultury narodowej.
Zamek realizuje powyższe cele poprzez:
  1. gromadzenie i skuteczne ochranianie odpowiednio dobranych dzieł sztuki i pamiątek historycznych,
  2. poddawanie konserwacji swych zabytkowych budowli i zbiorów w celu utrzymania ich
    w możliwie najlepszym stanie,
  3. upowszechnianie w kraju i zagranicą swych zabytków i wiedzy na temat Wawelu
    w sposób sprzyjający pełnemu odbiorowi ich wartości,
  4. organizowanie i prowadzenie badań naukowych,
  5. prowadzenie działalności wydawniczej, edukacyjnej i informacyjnej,
  6. utrzymywanie w należytym stanie pozostających w jego zarządzie zabudowań wraz z otoczeniem i wykorzystanie ich zgodnie z przeznaczeniem.
Nazwa, wizerunek i logo Zamku są zastrzeżone w Urzędzie Patentowym RP.
Sprawozdanie finansowe Zamku Królewskiego na Wawelu jest ogłaszane w Monitorze Sądowym i Gospodarczym.

Skład dyrekcji: http://bip.wawel.krakow.pl/sklad-dyrekcji

Adres pocztowy:
31-001 Kraków, Wawel 5
Centrala telefoniczna (+ 48 12) 422-51-55, 422-61-21
Fax. (+ 48 12) 421-51-77

NIP 675-000-44-59
Konto Bankowe:
Bank Pekao S.A., Oddział Kraków, ul. Pijarska 1, 31-015 Kraków
Numer 22 1240 4722 1111 0000 4851 2280

Oddziały poza Krakowem
 
Zamek Pieskowa Skała
Dwór w Stryszowie
32-045 Sułoszowa, woj. małopolskie
tel.: (+48 12) 389-60-04

e-mail: pieskowa.skala@neostrada.pl

Kustosz: Olgierd Mikołajski
Kierownik Oddziału ds. administracji:
Ewa Mikołajska
34-146 Stryszów 508, woj. małopolskie
telefon/fax: (+48 33) 87-97-489
tel. kom. (+48) 60-199-253
e-mail: dwor@stryszow.pl

Kierownik Oddziału: Justyna Żarnowska
www.pieskowaskala.eu
www.dwor-stryszow.pl

Jednostki organizacyjne

 
Dział Archiwum tel. (+ 48 12) 422-51-55 wew. 215, 245
Kierownik: Zdzisława Jakosz–Chojnacka e-mail: zdzislawa.chojnacka@wawel.org.pl
   
Dział Archeologii tel. (+ 48 12) 422-51-55 wew. 342
Kierownik: dr Janusz Firlet e-mail: janusz.firlet@wawel.org.pl
   
Dział Biblioteka tel. (+ 48 12) 422-51-55 wew. 281
Kierownik: Anna Mercik e-mail: anna.mercik@wawel.org.pl
   
Dział Ceramiki tel. (+ 48 12) 422-51-55 wew. 272
Kierownik: Dorota Gabryś e-mail: dorota.gabrys@wawel.org.pl
   
Dział Dokumentacji Fotograficznej tel. (+ 48 12) 422-51-55 wew. 250
Kierownik: Anna Stolzman-Michta e-mail: anna.michta@wawel.org.pl
   
Pracownia fotograficzna tel. (+ 48 12) 422-51-55 wew. 213 
Kierownik: Anna Stankiewicz  
   
Dział Inwentarzy i Katalogów  
Główny Inwentaryzator Jerzy T. Petrus e-mail: jerzy.petrus@wawel.org.pl
   
Zastępca Gł. Inwentaryzatora tel. (+ 48 12) 422-51-55 wewew. 286
Ojcumiła Sieradzka-Malec e-mail: ojcumila.sieradzka@wawel.org.pl
   
Dział Ekspozycji tel. (+48 12) 422-51-55 wewew. 217
Kierownik: Marzena Konopka-Klus e-mail: mklus@wawel.org.pl
   
Dział Malarstwa, Grafiki i Rzeźby tel. (+ 48 12) 422-51-55 wew. 254
Kierownik: dr Joanna Winiewicz-Wolska e-mail: joanna.winiewicz@wawel.org.pl
   
Dział Mebli i Zegarów tel. (+ 48 12) 422-51-55 wew. 203
PO Kierownika: Aneta Giebuta e-mail: aneta.giebuta@wawel.org.pl
   
Dział Militariów tel. (+ 48 12) 422-51-55 wew. 273
Kierownik: Krzysztof Czyżewski e-mail: krzysztof.czyzewski@wawel.org.pl
   
Dział Oświatowy tel. (+ 48 12) 422-51-55 wew. 290
Kierownik: Anna Chachulska e-mail: anna.chachulska@wawel.org.pl
   
Dział Rezerwatów i Lapidarium tel. (+ 48 12) 422-51-55 wew. 258
Kierownik: dr Beata Kwiatkowska-Kopka e-mail: beata.kopka@wawel.org.pl
   
Dział Tkanin tel. (+ 48 12) 422-51-55 wew. 246
Kierownik: Magdalena Ozga e-mail: magdalena.ozga@wawel.org.pl
   
Dział Wydawnictw  tel. (+ 48 12) 422-51-55 wewew. 257
Kierownik: Danuta Skowron  e-mail: danuta.skowron@wawel.org.pl
   
Redakcja Wydawnictw tel. (+ 48 12) 422-51-55 wew. 206
dr Joanna Ziętkiewicz-Kotz e-mail: jzietkiewicz@wawel.org.pl
   
Dział Zabytków Sztuki w Metalu tel. (+ 48 12) 422-51-55 wew. 253
Kierownik: Anna Petrus e-mail: anna.petrus@wawel.org.pl
   
Dział Złotnictwa tel. (+ 48 12) 422-51-55 wew. 274
Kierownik: Dariusz Nowacki e-mail: dariusz.nowacki@wawel.org.pl
   
Główny Konserwator Muzealny tel. (+ 48 12) 422-51-55 wew. 205, 338
dr hab. Ewa Wiłkojć e-mail: ewa.wilkojc@wawel.org.pl
   
Dział Spraw Pracowniczych tel. (+ 48 12) 422-51-55 wew. 263
Kierownik: Helena Mikoś e-mail: helena.mikos@wawel.org.pl
   
Dział Finansów i Księgowości tel. (+ 48 12) 422-51-55 wew. 224
Kierownik: Iwona Mazur-Maślanka e-mail: Iwona.Maslanka@wawel.org.pl
   
Dział Komunikacji Społecznej tel. (+ 48 12) 422-51-55 wewew. 380
Kierownik: Sabina Potaczek-Jasionowicz e-mail: sabina.potaczek@wawel.org.pl
   
Dział Organizacji Imprez, Usług
i Marketingu
tel./fax (+ 48 12) 421-73-26,
tel. (+48 12) 422-51-55 wewew. 388
Kierownik: Hubert Piątkowski e-mail: hubert.piatkowski@wawel.org.pl
   
Stanowisko ds. konserwacji architektury  
Vacat  
   
Stanowisko ds. ogrodów tel. (+ 48 12) 422-51-55 wew. 207
Katarzyna Żółciak e-mail: katarzyna.zolciak@wawel.org.pl
   
Dział Zamówień Publicznych tel. (+ 48 12) 422-51-55 wew. 237
Kierownik: Ewa Jeżowska-Fila e-mail: efila@wawel.org.pl 
   
Dział Zaopatrzenia, Magazynów
i Transportu
tel. (+ 48 12) 422-51-55 wew. 265, 227
Kierownik: Ewa Jakosz-Pająk e-mail: ewa.pajak@wawel.org.pl
   
Kancelaria tel./fax (+ 48 12) 421 51 77
Kierownik: Agnieszka Wiszyńska e-mail: zamek@wawel.org.pl
   
Dział Administracji Budynków tel. (+48 12) 422 51 55 wew. 225
Kierownik: Monika Tyrcha e-mail: monika.tyrcha@wawel.org.pl
   
Dział Eksploatacji tel. (+48 12) 422 51 55 wew. 236
Kierownik: Andrzej Begejowicz e-mail: andrzej.begejowicz@wawel.org.pl
   
Dział Informatyki tel. (+48 12) 422 51 55 wew. 239
Kierownik: Janusz Kaniecki e-mail: janusz.kaniecki@wawel.org.pl
   
Dział Inwestycji i Remontów tel. (+48 12) 422 51 55 wew. 235
Kierownik: Jerzy Gierczak e-mail: jerzy.gierczak@wawel.org.pl
   
Straż Zamkowa tel. (+48 12) 422 51 55 wew. 277
Szef Ochrony: Krzysztof Strelau e-mail: szef@wawel.org.pl

 

strona głównado góry