x
Serwis używa ciasteczek (cookies) – plików zapisywanych na dysku, w celu zapamiętywania informacji o korzystaniu z serwisu przez użytkownika (więcej).
Użytkownik zawsze może skonfigurować cookies w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej.
Pomiń menu
Zamek Królewski na Wawelu - STRONA GŁÓWNA
wyszukiwanie zaawansowane
pl en większy rozmiar czcionkiwersja dla słabowidzących
MenuWzgórze Wawelskie - plan

















Zamek Królewski na Wawelu
Państwowe Zbiory Sztuki
31-001 Kraków, Wawel 5

centrala
tel. 12 422 51 55
zamek@wawel.org.pl


informacja turystyczna
tel. 12 422 51 55, wew. 219
informacja@wawel.org.pl


rezerwacja zwiedzania i usług przewodnickich
tel. 12 422 16 97
bot@wawel.org.pl


kontakt dla mediów
tel. 12 422 51 55
wew. 380, 341
pr@wawel.org.pl

 

Press room
przejdź na stronę Biuletynu Informacji Publicznej Zamku Królewskiego na Wawelu
przejdź na stronę Esklepu Zamku Wawelskiego
Pobierz...

Podstawowe informacje o instytucji

Powiększ - Zamek Królewski na Wawelu
Zamek Królewski na Wawelu
Zamek Królewski na Wawelu – Państwowe Zbiory Sztuki jest narodową instytucją kultury posiadającą osobowość prawną, zarejestrowaną w Rejestrze Narodowych Instytucji Kultury pod numerem 21/92 oraz w Państwowym Rejestrze Muzeów pod numerem 16/98. Zamek działa na podstawie statutu nadanego przez Ministra Kultury (Dz.Urz.MKiDN nr 4 poz.7 z 2000 roku).
Zamek Królewski na Wawelu jest muzeum o charakterze rezydencji historycznej.
Celem Zamku jest działalność określona w art. 1 ustawy o muzeach, w szczególności:
  • zachowanie zabytkowej substancji Wawelu jako najwyższej rangi pomnika historii, tradycji kulturowej i religijnej narodu polskiego oraz elementu dziedzictwa światowego,
  • ideowe odtworzenie przeszłości Wawelu w jej wielorakich aspektach,
  • szerokie włączenie powyższych wartości w obieg kultury narodowej.
Zamek realizuje powyższe cele poprzez:
  1. gromadzenie i skuteczne ochranianie odpowiednio dobranych dzieł sztuki i pamiątek historycznych,
  2. poddawanie konserwacji swych zabytkowych budowli i zbiorów w celu utrzymania ich
    w możliwie najlepszym stanie,
  3. upowszechnianie w kraju i zagranicą swych zabytków i wiedzy na temat Wawelu
    w sposób sprzyjający pełnemu odbiorowi ich wartości,
  4. organizowanie i prowadzenie badań naukowych,
  5. prowadzenie działalności wydawniczej, edukacyjnej i informacyjnej,
  6. utrzymywanie w należytym stanie pozostających w jego zarządzie zabudowań wraz z otoczeniem i wykorzystanie ich zgodnie z przeznaczeniem.
Nazwa, wizerunek i logo Zamku są zastrzeżone w Urzędzie Patentowym RP.
Sprawozdanie finansowe Zamku Królewskiego na Wawelu jest ogłaszane w Monitorze Sądowym i Gospodarczym.

Skład dyrekcji: http://bip.wawel.krakow.pl/sklad-dyrekcji

Adres pocztowy:
31-001 Kraków, Wawel 5
Centrala telefoniczna (+ 48 12) 422-51-55, 422-61-21
Fax. (+ 48 12) 421-51-77

NIP 675-000-44-59
Konto Bankowe:
Bank Gospodarstwa Krajowego, Oddział Kraków, ul. Pilotów 2, 31-462 Kraków
nr rachunku (płatności krajowe): 86 1130 1150 0012 1269 5620 0001
nr rachunku (płatności z zagranicy): PL 86 1130 1150 0012 1269 5620 0001
SWIFT: GOSKPLPW

Oddziały poza Krakowem
 
Zamek Pieskowa Skała
Dwór w Stryszowie
32-045 Sułoszowa, woj. małopolskie
tel.: (+48 12) 389-60-04

e-mail: pieskowa.skala@neostrada.pl

Kustosz: Olgierd Mikołajski
Kierownik Oddziału ds. administracji:
Ewa Mikołajska
34-146 Stryszów 508, woj. małopolskie
telefon/fax: (+48 33) 87-97-489
tel. kom. (+48) 60-199-253
e-mail: dwor@stryszow.pl

Kierownik Oddziału: Justyna Żarnowska
www.pieskowaskala.eu
www.dwor-stryszow.pl

Jednostki organizacyjne

 ADMINISTRACJA  
   
 Kancelaria   Kierownik: Agnieszka Wiszyńska
 tel./fax (+ 48 12) 421 51 77  zamek@wawel.org.pl
   
 Dział Spraw Pracowniczych      Kierownik: Helena Mikoś
 tel. (+ 48 12) 422-51-55 wew. 263  helena.mikos@wawel.org.pl
   
 Dział Finansów i Księgowości   Kierownik: Iwona Mazur-Maślanka
 tel. (+ 48 12) 422-51-55 wew. 224  Iwona.Maslanka@wawel.org.pl
   
 Dział Zamówień Publicznych  Kierownik: Ewa Jeżowska-Fila
 tel. (+ 48 12) 422-51-55 wew. 237  efila@wawel.org.pl
   
 Dział Komunikacji Społecznej   Kierownik: Sabina Potaczek-Jasionowicz
 tel. (+ 48 12) 422-51-55 wew. 380  sabina.potaczek@wawel.org.pl
   
 Dział Organizacji Imprez, Usług
 i Marketingu
 Kierownik: Hubert Piątkowski  
 tel./fax (+ 48 12) 421-73-26
 tel. (+48 12) 422-51-55 wew. 388
 hubert.piatkowski@wawel.org.pl
   
Centrum Promocji i Informacji Kierownik: Ewa Piątkowska
tel. (+48 12) 422-51-55 wew. 429  
   
 Dział Administracji Budynków  Kierownik: Monika Tyrcha
 tel. (+48 12) 422 51 55 wew. 225  monika.tyrcha@wawel.org.pl
   
 Straż Zamkowa    Szef Ochrony: Krzysztof Strelau 
 tel. (+48 12) 422 51 55 wew. 277  szef@wawel.org.pl
   
 DZIAŁY NAUKOWE  
   
 Dział Inwentarzy i Katalogów  Główny Inwentaryzator Jerzy T. Petrus
   jerzy.petrus@wawel.org.pl
 tel. (+ 48 12) 422-51-55 wew. 286  Zastępca Gł. Inwentaryzatora
 Ojcumiła Sieradzka-Malec
   ojcumila.sieradzka@wawel.org.pl
   
 Dział Ekspozycji   Kierownik: Marzena Konopka-Klus
 tel. (+48 12) 422-51-55 wewew. 217  mklus@wawel.org.pl
   
 Główny Konserwator Muzealny  dr hab. Ewa Wiłkojć 
 tel. (+ 48 12) 422-51-55 wew. 205, 338  ewa.wilkojc@wawel.org.pl
   
 Dział Archiwum   Kierownik: Zdzisława Jakosz–Chojnacka
 tel. (+ 48 12) 422-51-55 wew. 215, 245  zdzislawa.chojnacka@wawel.org.pl
   
 Dział Biblioteka      Kierownik: Anna Mercik
 tel. (+ 48 12) 422-51-55 wew. 281  anna.mercik@wawel.org.pl
   
 Dział Oświatowy  Kierownik: Anna Chachulska 
 tel. (+ 48 12) 422-51-55 wew. 290  anna.chachulska@wawel.org.pl
   
 Dział Archeologii    Kierownik: dr Janusz Firlet    
 tel. (+ 48 12) 422-51-55 wew. 342  janusz.firlet@wawel.org.pl
   
 Dział Rezerwatów i Lapidarium  Kierownik: dr Beata Kwiatkowska-Kopka
 tel. (+ 48 12) 422-51-55 wew. 258  beata.kopka@wawel.org.pl
   
 Dział Ceramiki   Kierownik: Dorota Gabryś
 tel. (+ 48 12) 422-51-55 wew. 272  dorota.gabrys@wawel.org.pl
   
 Dział Malarstwa, Grafiki i Rzeźby  Kierownik: dr Joanna Winiewicz-Wolska
 tel. (+ 48 12) 422-51-55 wew. 254  joanna.winiewicz@wawel.org.pl
   
 Dział Mebli i Zegarów  PO Kierownika: Aneta Giebuta
 tel. (+ 48 12) 422-51-55 wew. 203  aneta.giebuta@wawel.org.pl
   
 Dział Militariów   Kierownik: Krzysztof Czyżewski 
 tel. (+ 48 12) 422-51-55 wew. 273  krzysztof.czyzewski@wawel.org.pl
   
 Dział Tkanin  Kierownik: Magdalena Ozga
 tel. (+ 48 12) 422-51-55 wew. 246  magdalena.ozga@wawel.org.pl
   
 Dział Zabytków Sztuki w Metalu   PO Kierownika: Weronika Rostworowska
 tel. (+ 48 12) 422-51-55 wew. 253  weronika.rostworowska@wawel.org.pl
   
 Dział Złotnictwa    Kierownik: Dariusz Nowacki 
  tel. (+ 48 12) 422-51-55 wew. 274  dariusz.nowacki@wawel.org.pl
   
 Stanowisko ds. konserwacji
 architektury
 Vacat         
   
 Stanowisko ds. ogrodów  Katarzyna Żółciak  
 tel. (+ 48 12) 422-51-55 wew. 207  katarzyna.zolciak@wawel.org.pl
   
 Dział Dokumentacji Fotograficznej   Kierownik: Anna Stolzman-Michta 
 tel. (+ 48 12) 422-51-55 wew. 250  anna.michta@wawel.org.pl
   
 Pracownia fotograficzna  Kierownik: Anna Stankiewicz
 tel. (+ 48 12) 422-51-55 wew. 213  
   
 Dział Wydawnictw  Kierownik: Danuta Skowron 
 tel. (+ 48 12) 422-51-55 wewew. 257  danuta.skowron@wawel.org.pl
   
 Redakcja Wydawnictw   dr Joanna Ziętkiewicz-Kotz 
 tel. (+ 48 12) 422-51-55 wew. 206  jzietkiewicz@wawel.org.pl
   
 DZIAŁY TECHNICZNE  
   
 Dział Informatyki   Kierownik: Janusz Kaniecki  
 tel. (+48 12) 422 51 55 wew. 239  janusz.kaniecki@wawel.org.pl
   
 Dział Inwestycji i Remontów   Kierownik: Jerzy Gierczak
 tel. (+48 12) 422 51 55 wew. 235  jerzy.gierczak@wawel.org.pl
   
 Dział Eksploatacji  Kierownik: Andrzej Begejowicz
 tel. (+48 12) 422 51 55 wew. 236  andrzej.begejowicz@wawel.org.pl
   
 Dział Zaopatrzenia, Magazynów
 i Transportu
 Kierownik: Ewa Jakosz-Pająk
 tel. (+ 48 12) 422-51-55 wew. 265, 227  ewa.pajak@wawel.org.pl
   
   


 
strona głównado góry