x
Serwis używa ciasteczek (cookies) – plików zapisywanych na dysku, w celu zapamiętywania informacji o korzystaniu z serwisu przez użytkownika (więcej).
Użytkownik zawsze może skonfigurować cookies w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej.
Pomiń menu
Zamek Królewski na Wawelu - STRONA GŁÓWNA
wyszukiwanie zaawansowane
pl en większy rozmiar czcionkiwersja dla słabowidzących
MenuWzgórze Wawelskie - plan

















Zamek Królewski na Wawelu
Państwowe Zbiory Sztuki
31-001 Kraków, Wawel 5

centrala
(12) 422 51 55
e-mail: zamek@wawel.org.pl


informacja turystyczna
tel. (12) 422 51 55
wew. 219
e-mail: informacja@wawel.org.pl


kontakt dla mediów
(12) 422 51 55
wew. 380, 341
e-mail pr@wawel.org.pl


Press room
przejdź na stronę Biuletynu Informacji Publicznej Zamku Królewskiego na Wawelu
przejdź na stronę Esklepu Zamku Wawelskiego
Pobierz...

Działania edukacyjne

I. programy edukacyjne towarzyszące wystawie „Na znak świetnego zwycięstwa”
  • Zwiedzanie wystawy z kuratorami, miejsce: sale wystawy, godz. 15.00
    7 VIII 2010 r.- spotkanie poprowadzi kurator wystawy Krzysztof Czyżewski, a 21 VIII 2010 r.- kurator Agnieszka Janczyk

  • „Z Jagiełłą pod Grunwaldem” - zajęcia interaktywne dla rodzin z dziećmi w dwóch grupach wiekowych: 6 do 9 lat lub 10 do12 lat, miejsce: sale wystawy, godz. 10.15. Spotkania odbędą się w kolejne środy i soboty:

    dla dzieci w wieku od 6-9 lat: 4 VIII, 7 VIII, 11 VIII, 14 VIII, 21 VIII, 25 VIII, 1 IX, 4 IX, 8 IX, 18 IX, 22 IX, 29 IX
    Namaluj z nami chorągiew krzyżacką.
    Skąd wiemy jak wyglądała bitwa? Co król Władysław przywiózł z wyprawy wojennej i dlaczego Jan Długosz opisał chorągwie krzyżackie? Dowiesz się tego podczas zajęć, zakończonych warsztatem plastycznym.
    Prowadzenie: Anna Chachulska, Marzena Konopka-Klus, Agnieszka Pytel.

    dla dzieci od 10. roku życia: 31 VII, 18 VIII, 28 VIII, 11 IX, 15 IX, 25 IX
    Jakim człowiekiem był król Władysław i jak przygotował się do wyprawy pod Grunwald; jak wojska polskie pokonały Wisłę; kim był Zawisza Czarny i co to jest Banderia Prutenorum; który święty ukazał się walczącym na polach Grunwaldu — na te i jeszcze wiele innych pytań spróbujemy razem odpowiedzieć podczas warsztatów na wystawie.
    Prowadzenie: studenci Wydziału Historii UJ pod kierunkiem Bożeny Litewki i Elżbiety Pycińskiej

  • Wykłady dla dorosłych będą się odbywać w budynku nr 7 (obok bud. adm.), o godz. 17.00 w dniach:
    19 VIII „Uroczystości jubileuszowe w 1910 roku w Krakowie” – Agnieszka Janczyk
    26 VIII „Z zamku do zamku” – przeniesienie chorągwi krzyżackich z zamku wawelskiego do zamku w Malborku – Halina Billik
    2 IX „Katedra krakowska jako miejsce trofealne” – Krzysztof Czyżewski
    8 IX „Banderia Prutenorum i kopie chorągwi grunwaldzkich” – Magdalena Piwocka
    16 IX „Ikonografia króla Władysława Jagiełły” – Jerzy T. Petrus
    30 IX „Wielkie pobicie Krzyżaków w roku 1410 w kontekście stosunków Polski i Litwy z zakonem krzyżackim” – prof. Krzysztof Ożóg
liczba miejsc ograniczona; wszystkie działania edukacyjne objęte są rezerwacją (zajęcia dla dzieci i zwiedzanie z kuratorem - od poniedziałku poprzedzającego spotkania):
Biuro Obsługi Turystów tel./fax 12 422-16-97, fax: 12 422-64-64, e-mail: bot@wawel.org.pl
Powiększ - Sponsor materiałów do lekcji muzealnych
Sponsor materiałów do lekcji muzealnych
II. Międzynarodowa konferencja naukowa
"Grunwald Tannenberg Žalgiris"
Organizator: Instytut Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego
Partner: Zamek Królewski na Wawelu
Terminy:
20, 21 września 2010, Malbork Ośrodek Konferencyjny Karwan
23 września 2010, Centrum Wystawowo-Konferencyjne na Wawelu
24 września 2010, Sala Obrad Rady Miasta Krakowa

Pobierz... program konferencji

III. Ogólnopolski konkurs na komiks inspirowany Bitwą Grunwaldzką
„Z Wawelu pod Grunwald — na 600-lecie Bitwy”
Konkurs zorganizowany pod patronatem Wydawnictwa EGMONT POLSKA dał odpowiedź na pytanie, jak – według młodych Polaków – mogły wyglądać okoliczności wymarszu wojsk Władysława Jagiełły z Wawelu, przebieg wydarzeń – na polach Grunwaldu – jednej z największych bitew średniowiecznej Europy, jej konsekwencje oraz triumfalny powrót Jagiełły do Krakowa.

Do udziału w konkursie zaprosiliśmy osoby młode między 16. a 26. rokiem życia z terenu Polski – amatorów i profesjonalistów, wchodzących dopiero w aktywne zawodowe życie artystyczne. Chcieliśmy bowiem, by konkurs stał się możliwością, szansą zaprezentowania przez młodych twórców swoich pasji, zdolności i warsztatu na szerszym, ogólnopolskim polu.
Jury obradowało pod kierunkiem profesora Janusza Matuszewskiego i opieką artystyczną Przemysława „Trusta” Truścińskiego, wnikliwie i z zaciekawieniem przyglądając się 47 nadesłanym komiksom. Do ścisłego finału zakwalifikowano 6 prac, które jednogłośnie uznano za najlepsze, ale i stojące na bardzo zbliżonym poziomie artystycznym. Jury, korzystając z prawa zawartego w Regulaminie konkursu, dokonało zatem innego podziału puli i nagrodziło wszystkich 6 Autorów. Wyróżniono ponadto za takie elementy, jak: walory artystyczne lub ideowe, scenariusz, zaangażowanie, wkład pracy i staranność wykonania 15 komiksów, których Autorzy otrzymają – drogą pocztową – wydawnictwa wawelskie. Wszystkim uczestnikom przesłane zostaną pamiątkowe dyplomy.

JURY KONKURSU

Janusz Matuszewski - Przewodniczący Jury
Maria Stinia
Tomasz Kołodziejczak
Przemysław Truściński
Elżbieta Pycińska
Artur Arnold

LAUREACI
I miejsce; 3 000 zł
Marta Grabowska, Uniwersytet Łódzki; praca „Pod Grunwaldzkim Mieczem”

II miejsce ex aequo; po 2 000 zł
Paweł Kot, Kraków; praca „Z Wawelu pod Grunwald”
Łukasz Majewski, Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi; praca „Apostazja Jana”

III miejsce ex aequo; po 1 000 zł
Szczepan Atroszko, Uniwersytet Szczeciński; praca „Imram”
Jakub Grochola, Państwowe Liceum Plastyczne w Krakowie; praca „Świadkowie”
Jakub Rotte, Liceum Plastyczne we Wrocławiu; praca „Z Wawelu pod Grunwald”

Prace nagrodzone – trzy pierwsze w całości, a trzy we fragmentach – zostały przedstawione w, wydanej drukiem, pokonkursowej antologii.
Sponsorem tego wydawnictwa jest krakowska drukarnia Pasaż sp. z o.o.

WYRÓŻNIENIA
w porządku alfabetycznym
Joanna Andrejas, Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach
Damian Augustyniak, Zespół Szkół w Mogilnie
Bartosz Jancik, VIII Liceum Ogólnokształcące w Krakowie
Anna Jarmołowska, Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku
Paweł Jurga, Uniwersytet Wrocławski
Klaudia Malinowska, Zespół Szkół w Zagórzycy
Justyna Mędrala, Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie
Milena Murawska, Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku
Michał Ogiński, Uniwersytet Śląski w Cieszynie
Przemysław Pojasek, Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Świdnickiej
Patrycja Przecherka, Liceum Ogólnokształcące w Słomnikach
Paweł Słoń, Uniwersytet Jagielloński
Maciej Stawicki, Wyższa Szkoła Studiów Międzynarodowych w Łodzi
Przemysław Świszcz, Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie
Artur Wiernicki, Zespół Szkół Plastycznych w Częstochowie

Wszystkim uczestnikom bardzo dziękujemy za udział!
Laureatom i Autorom prac wyróżnionych serdecznie gratulujemy!

Elżbieta Pycińska, Bożena Litewka
Partner konkursu  - Wydawnictwo EGMONT POLSKA
Poniżej, w pliku pdf, wybrane strony z nagrodzonych komiksów.

Pobierz... wybrane strony z nagrodzonych komiksów

Powiększ - Konkurs pod patronatem Wydawnictwa EGMONT POLSKA
Konkurs pod patronatem Wydawnictwa EGMONT POLSKA
IV. Regionalny konkurs plastyczny na projekt znaczka pocztowego "600. rocznica Bitwy pod Grunwaldem"
Do udziału w konkursie zaproszono uczniów klas IV-VI szkół podstawowych Krakowa i regionu krakowskiego.
Cele konkursu:
  • popularyzacja wiedzy historycznej,
  • ukazanie walorów poznawczych znaczka pocztowego,
  • rozbudzenie wyobraźni twórczej,
  • prezentacja uzdolnień plastycznych młodzieży.
Zadaniem młodzieży było opracowanie dowolną techniką plastyczną lub komputerową (można było łączyć kilka technik) projektu okolicznościowego znaczka pocztowego upamiętniającego bitwę pod Grunwaldem, przypominającego o bohaterach bitwy, ukazującego chwałę króla Władysława Jagiełły i męstwo oręża polskiego. Zgłoszony projekt musiał być zgodny z zasadami budowy znaczka pocztowego – rysunek główny powinien zawierać:
  • imię i nazwisko projektanta z oznaczeniem „del.”,
  • rok, nazwę eminenta: „Wawel”; nominał,
  • napis okolicznościowy „600-lecie Bitwy pod Grunwaldem”
Na konkurs nadesłano 217 prac z Krakowa i regionu krakowskiego. Poziom zgłoszonych projektów był bardzo wysoki, Jury zatem jednogłośnie zdecydowało o zwiększeniu przewidzianej w Regulaminie liczby nagród i przyznało 2 Grand Prix oraz 41 nagród I, II i III stopnia.

LAUREACI KONKURSU
GRAND PRIX
Karolina Sanowicz, SP 144 w Krakowie, kl. V
Gabriela Tekieli, SP 134 w Krakowie, kl. VI

NAGRODY I STOPNIA
Piotr Dołęgowski, SP 58 w Krakowie, kl. VI
Marcel Kubica, MDK w Krakowie ul. Grunwaldzka
Hubert Łatka, SP 2 w Krakowie, kl. IV
Martyna Surówka, SP 153 w Krakowie, kl. VI

NAGRODY II STOPNIA
Aleksandra Choińska, SP 159 SS. Urszulanek w Krakowie, kl. V
Eryk Godula, SP 153 w Krakowie, kl. V
Iwo Panasiewicz, SP 159 SS. Urszulanek w Krakowie, kl. VI
Antonina Paruch, SP Muzyczna w Krakowie, kl. IV
Natalia Sobusik, SP 162 w Krakowie
Jakub Sokołowski, SP 159 SS. Urszulanek w Krakowie, kl. V
Kamila Wójcik, SP 159 SS. Urszulanek w Krakowie

NAGRODY III STOPNIA
Tadeusz Brataniec, SP 159 SS. Urszulanek w Krakowie, kl. VI
Damian Bożek, SP 2 w Krakowie, kl. IV
Aleksandra Bułas, SP 2 w Krakowie, kl. IV
Weronika Dorczak, SP 153 w Krakowie, kl. IV
Wioletta Dziedzic, SP w Kobylanach
Kinga Gancarz, SP 58 w Krakowie, kl. IV
Katarzyna Hejmo, SP 162 w Krakowie, kl. VI
Marek Homan, SP w Zabierzowie, kl. VI
Natalia Jańczyk, SP 159 SS. Urszulanek w Krakowie, kl. IV
Jakub Jaros, SP 58 w Krakowie, kl. IV
Aleksandra Jędrzejowska, SP 159 SS. Urszulanek w Krakowie
Dawid Kękuś, SP 159, SS. Urszulanek w Krakowie, kl. V
Klaudia Krzak, SP 2 w Krakowie, kl. IV
Julia Kulczyńska, SP 38 w Krakowie, kl. IV
Antoni Kuźniarz, SP im. Michałowskiego w Krakowie, kl. V
Gabriela Madej, SP 153 w Krakowie, kl. IV
Zofia Matusiak, SP Prywatna 2 w Krakowie, kl. IV
Aleksandra Muszyńska, SP 162 w Krakowie, kl. V
Monika Nigborowicz, SP 58 w Krakowie, kl. IV
Anna Noga, SP 153 w Krakowie, kl. VI
Michał Pieniążek, SP 38 w Krakowie, kl. IV
Wiktoria Reinfuss, SP 159 SS. Urszulanek w Krakowie, kl. V
Katarzyna Romańska, SP im. Michałowskiego w Krakowie, kl. IV
Anna Sierżęga, SP 162 w Krakowie, kl. V
Wiktoria Stefaniak, SP 22 w Krakowie, kl. V
Aleksandra Stęposz, SP 2 w Krakowie, kl. V
Maciej Tokarz, SP 38 w Krakowie, kl. V
Sylwia Trela, SP 22 w Krakowie, kl. V
Adrian Wróbel, SP 2 w Krakowie, kl. IV
Daniel Zoń, SP 58 w Krakowie, kl. IV

Ponadto Jury wyróżniło - jako zachętę do podejmowania dalszych prób twórczych - 21 prac za kreację artystyczną lub pomysł, wkład pracy i staranność wykonania lub zastosowaną technikę. Wyróżnieni Autorzy otrzymają - przesłane pocztą - dyplomy oraz nagrody rzeczowe.

WYRÓŻNIENIA
Antonina Adler, MDK w Krakowie ul. Grunwaldzka
Nikola Boroń, SP im. Michałowskiego w Krakowie, kl. VI
Maria Budzińska, SP 58 w Krakowie, kl. IV
Magdalena Bytowska, SP 38 w Krakowie, kl. V
Kinga Franczak, SP 2 w Krakowie, kl. IV
Aleksandra Grüning, SP Prywatna 2 w Krakowie, kl. IV
Wiktor Hładki, SP im. Michałowskiego w Krakowie, kl. VI
Patrycja Kaderzawek, SP w Krzeszowicach, kl. V
Jolanta Kawaler, SP w Raciborsku, kl. VI
Marta Kowal, SP 159 SS. Urszulanek w Krakowie, kl. VI
Zuzanna Kozioł, SP 2 w Krakowie, kl. V
Jagoda Kulisa, SP Prywatna 2 w Krakowie, kl. IV
Sylwia Michalik, SP w Raciborsku, kl. VI
Weronika Nedza, SP 159 SS. Urszulanek w Krakowie, kl. VI
Aleksandra Nosal, SP 159 SS. Urszulanek w Krakowie, kl. V
Alicja Nowak, SP im. Michałowskiego w Krakowie, kl. VI
Katarzyna Pająk, SP 2 w Suchej Beskidzkiej, kl. V
Agnieszka Rolnicka, SP 38 w Krakowie, kl. V
Joanna Sobczyk, SP 22 w Krakowie, kl. V
Julia Strycharz, SP 159 SS. Urszulanek w Krakowie, kl VI
Agnieszka Śliwakowska, SP 153 w Krakowie, kl. IV

Wszystkim uczestnikom bardzo dziękujemy za udział w konkursie.
Laureatom i Opiekunom serdecznie gratulujemy!


Bożena Litewka, Elżbieta Pycińska
Serdecznie dziękujemy sponsorom nagród!
Galeria prac, które zdobyły Grand Prix oraz nagrody I i II stopnia
Powiększ - Karolina Sanowicz
Karolina Sanowicz
Powiększ - Gabriela Tekieli
Gabriela Tekieli
Powiększ - Piotr Dołęgowski
Piotr Dołęgowski
Powiększ - Marcel Kubica
Marcel Kubica
Powiększ - Hubert Łatka
Hubert Łatka
Powiększ - Martyna Surówka
Martyna Surówka
Powiększ - Aleksandra Choińska
Aleksandra Choińska
Powiększ - Iwo Panasiewicz
Iwo Panasiewicz
Powiększ - Eryk Godula
Eryk Godula
Powiększ - Antonina Paruch
Antonina Paruch
Powiększ - Natalia Sobusik
Natalia Sobusik
Powiększ - Jakub Sokołowski
Jakub Sokołowski
Powiększ - Kamila Wójcik
Kamila Wójcik
V. Dzielnicowy konkurs wiedzy historycznej "Od Grunwaldu do Hołdu Pruskiego"
Współorganizator: Podgórska Biblioteka Publiczna
Termin: styczeń – marzec 2010
Konkurs, zorganizowany wspólnie z Podgórską Biblioteką Publiczną, skierowany był do uczniów klas V i VI szkół podstawowych Podgórza. Celem konkursu było zainteresowanie młodzieży dziejami narodowymi i zachęcenie do ich poznawania, pogłębienie wiedzy o znaczeniu Wzgórza Wawelskiego jako siedziby królewskiej, zainteresowanie malarstwem historycznym Jana Matejki i literackim opisem wydarzeń grunwaldzkich w twórczości Henryka Sienkiewicza.
Od uczestników wymagano znajomości:
  • postaci polskich władców: Władysława Łokietka, Kazimierza Wielkiego, Jadwigi i Jagiełły, Kazimierza Jagiellończyka i Zygmunta Starego, oraz najważniejszych wydarzeń z czasów ich panowania,
  • ogólnych przyczyn i okoliczności powstania Zakonu Krzyżackiego oraz historii sprowadzenia rycerzy zakonnych do Polski,
  • najważniejszych faktów konfliktu polsko-krzyżackiego (od w. XIII do r. 1525),
  • przyczyn i przygotowań do bitwy pod Grunwaldem 15 lipca 1410 r.,
  • okoliczności przemarszu wojsk polskich z Wawelu pod Grunwald (8 maja-15 lipca 1410 r.),
  • istotnych etapów bitwy, najważniejszych jej uczestników i skutków starcia,
  • problemów konfliktu polsko-krzyżackiego poruszanych na Soborze w Konstancji (działania Pawła Włodkowica),
  • opisu bitwy Jana Długosza w „Kronice Królestwa Polskiego” oraz jej literackiego przedstawienia przez Henryka Sienkiewicza w powieści „Krzyżacy”,
  • przyczyn i konsekwencji hołdu lennego 10 kwietnia 1525 r.,
  • malarskich przedstawień Jana Matejki: „Bitwa pod Grunwaldem” i „Hołd pruski”.

W konkursie wzięło udział 131 uczniów ze szkół dzielnicy Podgórze. Składał się z trzech etapów, podczas których uczestnicy rozwiązywali testy złożone z pytań wyboru, pytań otwartych, rozbudowanych zadań z fotografiami obiektów i pracy z tekstem źródłowym, wykazując się – zwłaszcza na etapie finałowym – bardzo dobrym opanowaniem wymaganej Regulaminem wiedzy, która znacznie poszerza szkolny program nauczania historii.
Wszystkim Laureatom, Uczestnikom i Opiekunom serdecznie gratulujemy!
Elżbieta Pycińska, Bożena Litewka

WYNIKI KONKURSU
NAGRODY GŁÓWNE
Weronika Rolska, I miejsce, sp 24, opiekun Izabela Gedliczka
Kinga Zając, II miejsce, sp 24, opiekun Izabela Gedliczka
Dawid Książek, III miejsce, sp 162, opiekun Paweł Łuszczek
Arkadiusz Moskal, IV miejsce, sp 135, opiekun Agnieszka Kozioł
Tomasz Wincencik, V miejsce, sp 162, opiekun Paweł Wilczyński
Błażej Kowalski, VI miejsce, sp 30, opiekun Roman Baran
Izabella Kłyś, VII miejsce, sp 132, opiekun Ewa Fijałkowska
Natalia Superson, VIII miejsce, sp 41, opiekun Regina Kostrzewa, Przemysław Serednicki
Kinga Słodykiewicz, IX miejsce, sp 162, opiekun Paweł Łuszczek
Ewa Nowak, X miejsce, sp 29, opiekun Sebastian Zadęcki
WYRÓŻNIENIA
Justyna Czort, sp 123, opiekun Iwona Rosołek
Piotr Ćwięka, sp 26, opiekun Roman Baran
Krzysztof Drojewski, sp 41, opiekun Regina Kostrzewa, Przemysław Serednicki
Michał Kosiński, sp 162, opiekun Paweł Łuszczek
Nikodem Mrówka, sp 123, opiekun Iwona Rosołek
Paweł Pasionek, sp 162, opiekun Paweł Wilczyński
Dawid Rzymek, sp 123, opiekun Iwona Rosołek
Bartosz Wójcik, sp 157, opiekun Marta Michalik

Organizatorzy

Zamek Królewski na Wawelu • Podgórska Biblioteka Publiczna

Patroni medialni
Cracow Life • Dziennik Polski • Historia.org.pl • Karnet • Krakow Post • Moje Miasto Kraków • Mówią Wieki • Polskie Radio • Radio Kraków S.A. • Rzeczpospolita • Spotkania z Zabytkami • Telewizja Polska S.A. Oddział w Krakowie

Sponsorzy
Campus • Granna sp. z o.o. • Lajkonik Snacks GmbH Sp.k • Państwowe Wydawnictwo Naukowe • Park Wodny w Krakowie S.A. • Sft Computers • Wydawnictwo Karpaty • Wydawnictwo Universitas • Wydawnictwo WAM • Wawel S.A. • Zamek Królewski na Wawelu
Powiększ -
VI. Małopolski konkurs na ulotkę (wolant) „Na znak świetnego zwycięstwa”
wrzesień-grudzień 2010

Do udziału w konkursie, zorganizowanym wspólnie z „Dziennikiem Polski”, zaproszono młodzież gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych województwa małopolskiego.
Cele konkursu:
  • popularyzacja wiedzy historycznej,
  • przybliżenie formy druku ulotnego,
  • rozbudzenie wyobraźni twórczej,
  • prezentacja uzdolnień literackich i plastycznych młodzieży.
Zadanie konkursowe polegało na opracowaniu w maksymalnie 3-osobowych zespołach wolantu — średniowiecznej ulotki propagandowej o charakterze uroczystym, sławiącej męstwo wojsk polsko-litewskich, postać króla Władysława Jagiełły oraz ukazującej wzrastający kult św. Stanisława — patrona wydarzeń grunwaldzkich. Ulotka miała być sygnowana datą 16 lipca 1410 roku; jej zawartość zaś dotyczyć dnia bitwy 15 lipca 1410 roku; winna również przedstawiać najważniejsze trofea zdobyte pod Grunwaldem.

Na konkurs nadesłano 49 prac autorstwa 121 uczniów szkół z Bochni, Dąbrowy Tarnowskiej, Krakowa, Krzeszowic, Myślenic, Nowego Brzeska, Suchej Beskidzkiej i Wieliczki.

Poziom 14 finałowych prac ocenionych jako najlepsze był bardzo wyrównany. Zatem w obu kategoriach wiekowych (gimnazja i szkoły średnie) postanowiono nie przyznawać nagród I oraz nagrodzić lub wyróżnić wszystkie finałowe wolanty.

Partner: Dziennik Polski
Dziękujemy sponsorom nagród:
Wydawnictwo Literackie, Ossolineum, PWN, Universitas
firmy: Campus, Pentel, SFT Computers, Wawel S.A.

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział, laureatom i ich opiekunom serdecznie gratulujemy!
Bożena Litewka, Elżbieta Pycińska

LAUREACI KONKURSU
GIMNAZJA
II MIEJSCE
Ewa Łazarz, Paulina Sobczak, Agnieszka Szylak
Gimnazjum 44 w Krakowie
Opiekun: Halina Pęksa

III MIEJSCE ex aequo
Wioletta Jagoda, Anna Sendek, Agnieszka Zając
Gimnazjum 44 w Krakowie
Opiekun: Halina Pęksa

Magdalena Baradziej, Paulina Doniec, Aleksandra Miska
Sylwia Nagielska, Jolanta Nawrot
Gimnazjum w Nowym Brzesku
Opiekun: Beata Zapała

WYRÓŻNIENIE ex aequo
Bernardetta Nowak, Sabina Tużnik, Małgorzata Worytkiewicz
Gimnazjum 44 w Krakowie
Opiekun: Halina Pęksa

Alicja Kawala, Edyta Tabak, Maria Wojtowicz
Gimnazjum 2 w Bochni
Opiekun: Marta Kukułka

Monika Dorożyńska, Luiza Stabryła
Prywatne Gimnazjum 2 w Krakowie
Opiekun: Joanna Fudała-Kozicka

SZKOŁY PONADGIMNAZJALNE
II MIEJSCE ex aequo
Aneta Bochenek, Aleksandra Fus, Łukasz Stachura
Ewa Kazimierczak, Aneta Mistarz, Paulina Szczygieł
Zespół Szkół im. A. Średniawskiego w Myślenicach
Opiekun: Elżbieta Górecka

III MIEJSCE ex aequo
Anna Socha
VII LO w Krakowie
Opiekun: Przemysław Łukasik

Artur Wójcik
Katarzyna Heretyk, Justyna Piskorz, Andrzej Ruchała
Zespół Szkół Poligraficzno-Księgarskich w Krakowie
Opiekun: Jolanta Adamowicz

WYRÓŻNIENIE ex aequo
Iwona Fic, Katarzyna Flazik, Marta Kulka
Angelika Górny, Karolina Uchto, Aleksandra Zembol
Zespół Szkół im. W. Witosa w Suchej Beskidzkiej
Opiekun: Małgorzata Kolaniak
VII. Projekt edukacyjny "Kraków w czasach królowej Jadwigi i króla Władysława Jagiełły – historia, sztuka, kultura”
Współorganizatorzy: Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, Pracownia Edukacji Artystycznej i Regionalnej „Krąg Miłośników Starych Miast” przy Centrum Młodzieży im H. Jordana, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących w Krakowie
Współpraca: Katedra Pedagogiki Specjalnej Akademii Pedagogicznej w Krakowie, Muzeum Zamek w Malborku.

Projekt skierowany jest do młodzieży liceów krakowskich skupionej w Kręgu Miłośników Starych Miast oraz młodzieży licealnej Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących w Krakowie. Przedsięwzięcie dotyczyć będzie szeroko pojętych, różnorodnych działań o charakterze edukacyjno-kulturalnym realizowanych w formie wykładów, warsztatów, gier terenowych, oraz pokazów w zakresie rekonstrukcji historycznych mających przybliżyć uczestnikom epokę średniowiecza w szczególności zaś czasy panowania Jadwigi Andegaweńskiej i Władysława Jagiełły. Podsumowaniem całorocznej pracy będzie wyprawa do Muzeum Zamkowego w Malborku
Termin: październik 2009 – czerwiec 2010

strona głównado góry